Ukrajna gyorsított csatlakozása az Európai Unióhoz (EU) veszélyeket hordoz magában – mondta Nagy István agrárminiszter hétfőn a Fidesz és a KDNP országjárásának első, mosonmagyaróvári állomásán, ahol Szijjártó Péter külügyminiszterrel együtt tartott sajtótájékoztatót, majd azt követően fórumot.
A tárcavezető, aki a térség fideszes országgyűlési képviselője is, azt emelte ki a sajtótájékoztatón, hogy miközben több ország több évtizede készül alaposan és vár arra, hogy az EU tagállama lehessen, addig Ukrajna úgy készül, hogy nem tartja be a szabályokat.
Nagy István elsősorban az agráriumot érintő veszélyekről szólva kiemelte: a csatlakozás „főpróbája” az a szabadkereskedelmi egyezmény volt az EU és Ukrajna között, ami teljesen felborította a belső piacot.
Hozzátette: veszélybe került az élelmezés biztonsága, az élelmiszer minősége.
Szijjártó Péter külügyminiszter arra mutatott rá: Jól láthatóan Európa számos rendkívül súlyos biztonsági és gazdasági kihívással néz szembe Mint mondta: „Európában egy nagyon durva háborús pszichózist építenek a brüsszeli politikusok. az Európai Uniónak és a brüsszeli politikusoknak volt lehetőségük dönteni állhattak volna Donald Trump béke törekvései mellé, ők ugyanakkor úgy döntöttek hogy az Ukrajnában zajló háborút folytatni kell. Brüsszelnek ez a döntése valósággá válik, akkor Magyarország, a magyar emberek és az európai emberek isszák meg ennek a levét.
Ukrajna benyomása az Európai Unióban súlyos gazdasági és biztonsági kockázatokkal jár. Ezért áprilisban megindul Magyarországon egy véleménynyilvánító szavazás, ahol minden magyar állampolgár, ellenőrzött körülmények között, hiteles, megbízható, biztonságos körülmények között mondhat véleményt arról, hogy Ukrajna lehessen vagy ne lehessen tagja az Európai Uniónak. – fejtette ki a külügyminiszter, aktivitásra buzdítva a fórum résztvevőit is, hogy mindezek tudatában hozzanak döntést a véleménynyilvánító szavazáson.
Ezt a véleménynyilvánítást megelőzi a Fidesz országjárása, melynek első állomása Mosonmagyaróvár volt. Nem véletlen a helyszín: „a magyar Kormány hálás Mosonmagyaróvárnak, a mosonmagyaróváriaknak, a nyugati határ szélén élő embereknek, akik mindig is komoly támogatást adtak”. – jelentette ki Szijjártó Péter.






